СТРЕС: МОДЕРНИЯ НАЧИН НА ЖИВОТ СРЕЩУ ЧОВЕШКАТА ЕВОЛЮЦИЯ

Хората, посещаващи този сайт го правят тъй като живеят в технологично напреднало общество, което им позволява да притежават компютър, таблет, смартфон или друго устройство, осигуряващо достъп до интернет. В ерата на безграничното технологично развитие и достъп до информация е трудно да забавим темпото и да имаме предвид, че днешното културно и научно развитие е съвсем скорошен феномен в човешката еволюция.

Бързия технологичен напредък и необходимостта от по-динамично ежедневие в модерното общество ни излагат на видове стрес, с който нашите тела не са запознати. Мозъците ни от каменната епоха не са създадени да се справят със заседналия, изолиран, лишен от сън, поддържан с вредна храна, забързан живот от двадесет и първи век.

Проведени са няколко изследвания относно нивата на стреса и психичните заболявания и сред племена, населяващи Папуа, Нова Гвинея следващи диета и начин на живот близки до тези на нашите древни предци – ловците събирачи. Интересно е, че сред тези племена, не са открити познатите психични заболявания, засягащи развитите общества.

Кои са факторите, които трябва да виним за растящия брой психични проблеми, в развитите страни? Трудно е да бъдат определени със сигурност, но по-долу ще представя четири от тях, който са в противоречие с начина, по който хората са еволюирали да живеят:

Хранителен режим

 Храната, която ядем е в основата на всеки наш успех в подобряването на цялостното ни психическо и физическо състояние. Повечето хора в западния свят следват провъзпалителна диета, далеч от еволюционното минало, състояща се от зърнени и богати на омега-6 мазнини храни, изкуствени подсладители, млечни храни, транс мазнини и т.н.

Това със сигурност не е пътят за тези, стремящи се към добре функциониращи мозък и психика. Вместо това трябва да се фокусираме върху приемането на противовъзпалителни палео храни, подобни на тези, които са приемали нашите древни предци: месо, риба яйца, зеленчуци, плодове.

Едни от най-добрите нутриенти, които следва да приемаме, ако искаме да подобрим функцията и здравето на мозъка си, са омега-3 полиненаситени мазнини. Множество изследвания относно депресията и биполярните разстройства са потвърдили, че тези заболявания са най-рядко срещани в страни, в които се консумират най-много омега-3 мазнини (най-вече чрез морска храна). Омега-3 мазнините са ключови за производството на мозъчните невротрансмитери серотонин и допамин, които отговарят за настроението и мотивацията. Добри източници на омега-3 мазнини са морските риби (особено сьомгата и скумрията).

Изолацията

 В свят, който е повече „свързан“ дигитално от когато и да било ние виждаме повече от всякога хора, които са отчуждени и социално изолирани. Докато социалните мрежи и другите форми на дигитална комуникация стават все по-разпространени в западното общество, възможностите и желанието за срещи „лице в лице“ все повече намаляват. Все повече хора избират да комуникират чрез електронни пощи и съобщения вместо в реалния живот, както сме правили по време на човешката еволюция.

Вярвате или не, социалната изолация е била много рядко явление в древните общества на ловци-събирачи. Случвала се е само временно, когато член на групата е бил изгубен. Оцеляването на древните племена е зависела от способността на членовете им да комуникират, да обменят идеи и стратегии по ефективен начин.

Ние сме създадени, не за безкрайно и изолирано взиране в дигиталните екрани, а за постоянна комуникация в реалния живот. Не е нужна наука, за да усетим как общуването с хора подобрява настроението ни и облекчава стреса.

Заседналия живот

 Заседналия живот върви ръка за ръка с изолацията. Повече време пред екрана обикновено означава повече време на офис стола или дивана. Известно е, че физическите упражнения (или работа) карат мозъка да отделя ендогенни опиати наречени ендорфини. Ендорфините облекчават значително свързаните със стреса разстройства като безпокойството и депресията.

Циркадни ритми

 Циркадните ритми често са подценявани, като важен елемент от човешкото здраве. Най-просто казано циркадните ритми са физиологичните, психичните и поведенческите промени, които следват двадесет и четири часов цикъл, като се стимулират основно от наличието или липсата на слънчева светлина, както и от температурата в заобикалящата ни среда.

Наличието или липсата на слънчева светлина влияе на тялото ни при производството както на стрес хормона кортизол, така и хормона, който ни кара да заспиваме – мелатонин. През лятото кортизолът е по-висок, а мелатонина по-нисък. През зимата е обратното.

Модерните технологии ни позволяват да имаме изкуствено осветление 24 часа в денонощието, независимо от сезона. Вместо вечер да имаме високи нива на мелатонин, изкуствената светлина заблуждава нашите мозъци, че още е ден много след залез слънце. Синята светлина (която се излъчва от екраните на компютрите и телевизорите) е особено ефективна в подтискането на производството на мелатонин.

В резултат в телата ни постоянно циркулират високи нива на стрес хормона кортизол. Целогодишно високите нива на кортизола допринасят за хроничния стрес, възпаленията и проблемите със съня.

За да се избегнат високите нива на кортизола е добре поне два часа преди лягане да се избягва гледането на телевизия и взирането в компютъра. Има достатъчно други активности, които не ни излагат на синя светлина: разговори с любимите хора, четете на книга, слушане на музика, и т.н.

В заключение

 Погрешно е да се смята, че древните ни предци са живели напълно лишен от стрес живот. Но вида стрес, който те са изпитвали е напълно различен от този, който е познат в съвременния живот. Със сигурност не е бил този постоянен ненамаляващ стрес с натрапчиви мисли и постоянна тревога. По-скоро стреса (и съответно отделянето на кортизол) е кратковременен отговор на непосредствена заплаха: среща с хищници или конфронтация със съседното племе. В наши дни е познат хроничния стрес – следствие на опитите на мозъка да се адаптира към постоянно растящите изисквания на модерното общество.

Почти невъзможно е да възприемем напълно начина на живот на древните ловци-събирачи, ако сме членове на модерно общество. Изграждането на лайфстайл в съответствие с горните фактори обаче, със сигурност ще ни направи далеч по-успешни в борбата ни с  хроничния стрес и свързаното с него влошено качество на живот.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *