ХРОНИЧНИ ВЪЗПАЛЕНИЯ: КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ

Колко пъти сте чели, че нещо е критикувано като „възпалително/ провъзпалително“? От омега-6 мазнините до стреса и захарта: всичко лошо изглежда причинява възпаления. Но какво всъщност представляват възпаленията и дали винаги са такъв проблем? Ако са нещо толкова лошо, защо нашите тела се възпаляват в отговор на всичко, което не им харесва?

По долу ще опиша накратко как работи възпалението и в кои случаи то може да бъде опасно.

Възпаленията: не винаги са нещо лошо

Помислете какво се случва, когато ни се забие треска в пръста: ако оставите треската там, цялата област се зачервява и се подува. Това се случва благодарение на настъпилото възпаление, но не е нещо лошо. Имунната система ни се опитва да се бори с всякакви вируси и бактерии които биха проникнали в раната. В случай на нараняване, ние искаме точно това. Възпалението ще държи далеч всички патогени, които в противен случай биха ни разболели. Този вид възпаление е нещо добро.

При физическа травма, ако оставим мястото да заздравее, без да го разраняваме допълнително, подуването ще спадне и всичко ще се нормализира. Всъщност, понякога дори ще стане по-здраво от преди. Например упражненията всъщност травмират нашите мускули и предизвикват възпалителен процес, но нашите тела се възстановяват oт травмите и в резултат ние ставаме по-силни от преди.

Възпаленията: понякога те са нещо лошо

Сега си представете, че продължим да забиваме треската на същото място или че продължим да тренираме всеки ден без да оставяме достатъчно време, нашето тяло да може да се възстановява между тренировките. Възпаленията никога няма да намалеят, понеже ние непрекъснато се травмираме.

Точно това се получава ако продължим да раздразваме нашия стомашно чревен тракт (например чрез храна, към която сме чувствителни). Разраняването ще бъде повтаряно три пъти дневно, 365 дни годишно.

Други източници на хронично възпаление са:

– Психологичен стрес (работа, която мразим, финансови проблеми, социална изолация, безработица, грижа за близък със здравословен проблем …)

– Прекалено голямо количество омега-6 мазнини (зърнени и соеви продукти, слънчогледово олио …)

– Храни съдържащи глутен

– Хронично недоспиване

Всички тези неща, в случай че присъстват постоянно в живота ни, предизвикват хронични възпаления. Ако възпалението е в храносмилателната ни система, ние може да не го виждаме (както треската в пръста), но то продължава да работи.

Същинския проблем е нараняването, а възпалението е само симптом. То е знак за реакцията на тялото ни на хронично, повтарящо се нараняване. Ако този симптом продължи твърде дълго, той сам по себе си може да се превърне в проблем.

 

Възпаленията: повече от симптом

Острите възпаления не са проблем. Ако възпаленията се появяват и изчезват, няма за какво да се тревожим. Хроничните възпаления обаче, могат да създадат доста проблеми.

Понякога е трудно да се разграничи причината от следствието. Повечето хронични заболявания са придружени от възпаления, но дали възпаленията причиняват заболяванията или заболяванията причиняват възпаления? Съществуват сериозни научни доказателства, че за поне някои от заболяванията причината е хроничните възпаления. Например:

– Алцхаймер

– Депресия

– Някои видове рак

– Сърдечни заболявания

– Автоимунни заболявания

– Затлъстяване и диабет

 В заключение

Когато възпаленията са еднократни, няма нищо за което да се тревожим. Всъщност те са необходими. Ние няма да можем да се възстановяваме от травми и инфекции без тях (въпреки, че не всички възпаления са добри: стомахът няма да стане по-здрав от ядене на глутен, както мускулите от тренировките).

Когато възпаленията са хронични, те са проблем сами по себе си. Те ни карат да се чувстваме зле, телата ни не работят правилно и също така допринасят за други проблеми (хронични заболявания).

Решението: не изпълвайте живота си с източници на хронични възпаления

– По отношение на храненето: ограничете приема на глутен, захар, омега-6 мазнини и преработени въглехидрати. Приемайте достатъчно омега-3 мазнини.

– Намерете начин да контролирате стреса и да си осигурите качествен сън

– Оставяйте си достатъчно време за възстановяване между тренировките. Запомнете: не тренировките Ви правят по-силни, а възстановяването между тях. Тренировките са само стимул

– Погрижете се за чревната флора

– Приемайте достатъчно антиоксиданти от пресни зеленчуци и плодове

Това не означава да избягвате свинското и пилешкото месо и да гълтате капсули рибено масло със всяко хранене. Нашите тела са изненадващо издръжливи и тръгвайки на кръстоносен поход срещу всеки източник на възпаления ще ни причини повече стрес, отколкото си струва. Знаейки обаче какво е възпаление и кои фактори го предизвикват ще Ви помогне да панирате и управлявате по-добре начина си на живот.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *