Дори когато сме мотивирани и отговорни, и никога не жертваме съня в замяна на повърхностни забавления животът твърде често ни препъва по пътя на нашите най-добри намерения. Децата се събуждат и плачат посред нощ. Резервиран полет рано сутрин. Крайни срокове, проекти и сметки ни държат будни до по-късно, отколкото сме планирали. Някои от нас планирано се наслаждават (макар и крайно изтощени) на единственото време, в което „могат да останат сами със себе си“. Къщата е тиха. Децата/ партньорът спят. Светът е притихнал и самотата е твърде приятна, за да й се съпротивляваш…
Всичко винаги си има цена. На следващата сутрин отчаяно стискаме възглавницата. Звука на алармата е жесток и неумолим. Независимо колко сме се забавлявали предната вечер (или сме свършили полезна работа), сега разбираме, че сме допуснали грешка. Сега леглото ни е най-прекрасното и желано място на света…
Популярния израз „ще спя, когато умра“ предполага, че когато спим едва ли не губим своето време. Нищо не е по-далече от истината. Сънят е от първостепенна важност за нашите мозъци и тела. Ако знаем повече факти за съня, може би ще му отдадем нужното уважение.
„Много смях и продължителен сън са най-добрите лекарства на света“ – ирландска поговорка
Сънят е жизнено необходим за функционирането на нервната система, еднокринния баланс, имунната система, растежа и възстановяването на мускулите. По времена сън се отделя хормона на растежа – ключов играч в регенерацията на клетките.
Пълноценния сън ще подобри паметта ни и способността ни да се справяме с проблемите на следващия ден. Ще бъдем в добро настроение и ще гледаме положително на живота – това ще ни направи по-приятни и за останалите хора. Ще имаме повече енергия. Ще се справяме по-добре както в офиса, така и в спорта.
Мразите да се разболявате? Имунната система всъщност, е по активна докато спим. Добрия сън ще ни направи и по-устойчиви на ежедневния стрес.
Добрия, продължителен сън забавя остаряването.
Грозния и мрачен свят на лишаването от сън
Сега да погледнем обратната страна. Вярвате или не, човек би умрял от липса на сън, преди да умре от глад.
Когато не спим дори една нощ или не си доспиваме хронично, в продължение на месеци, ние се чувстваме като парцал. Нашите тела буквално страдат. Дори един час пропуснат сън взема своя данък. За кратко време ще усетим широк спектър от негативни въздействия. Ще бъде засегната паметта: както краткосрочната, така и дългосрочната. Не е изненада и негативния ефект върху настроението. Хроничното недоспиване увеличава риска от депресия, като влошава съществуващите психически заболявания. Една единствена безсънна нощ увеличава хроничните възпаления в тялото, като оказва негативно влияние върху нервната и сърдечно съдовата системи. Съществуват изследвания, според които редовната липса на сън води до намаляване на обема на мозъка. Повишава се кръвното налягане. На практика некачествения сън ни поставя в повишен риск от най-различни заболявания, включително затлъстяване и диабет.
Не всеки вид сън е еднакъв
„Един час сън преди полунощ е равен на два часа сън след полунощ“
Преди петдесетте години на миналия век повечето хора са смятали съня за пасивна и неизползвана част от ежедневието. Сега знаем, че нашите мозъци са доста активни докато спим.
По време на сън ние обикновено минаваме през пет фази: фази 1, 2, 3, 4 и REM сън. Тези фази представляват цикъл от фаза 1 до REM сън, след което цикъла започва отново с фаза 1. Ние прекарваме почти 50 процента от времето, в което спим, във фаза 2, около 20 процента във REM сън и останалите 30 процента в другите фази. Децата прекарват около половината от техния сън в REM сън.
По време на фаза 1 ние сме в полусънно състояние и можем да бъдем събудени лесно. Нашите очи се движат много бавно и мускулната активност намалява. Когато навлезем във фаза 2 движението на очите ни спира и мозъчните ни вълни (флуктуации на електрическата активност които могат да бъдат измерени с електроди) стават по-бавни. Във фаза 3 започват да се появяват изключително бавни мозъчни вълни, наречени делта вълни, прекъсвани от време на време от малки по-бързи вълни. По време на фаза 4 мозъкът произвежда почти изцяло делта вълни. По време на фази 3 и 4, които наричаме дълбок сън, е много трудно човек да бъде събуден. Няма движение на очите или мускулна активност. Хората събудени в тези фази често се чувстват неадекватни за няколко минути. Когато навлезем в REM съня дишането става по бързо, неритмично и плитко. Сърдечния ритъм се учестява, увеличава се кръвното налягане, мъжете получават ерекция. Когато са събудени в тази фаза, хората разказват странни и нелогични истории – сънища.
Първия REM сън обикновено започва 70-90 минути след заспиване. Пълния цикъл трае 90 – 110 минути средно. Всяка нощ, първия цикъл съдържа сравнително кратък REM сън и по-дълъг период дълбок сън. С напредването на нощта периодите на REM сън стават по-дълги, докато дълбокия сън намалява. Сутринта, хората спят изцяло във фази 1, 2 и REM сън.
Сънят и бодърстването зависят от различни невротрансмитери, произвеждани в нашия мозък. Храни и лекарства, които влияят на баланса на мозъчната химия, могат да нарушат добрия сън. Кофеиновите напитки стимулират части от мозъка и могат да причинят безсъние или затруднено заспиване. Много антидепресанти подтискат REM съня. Страстните пушачи често спят много леко и са с намалени периоди на REM сън. Много хора страдащи от безсъние се опитват да решат проблема с алкохол. Въпреки, че алкохола им помага да заспят, той го ограбва от към REM сън и дълбоките – възстановяващи фази на съня.
Хората губят част от способността си да регулират температурата на телата си по време на REM съня, така че твърде високи или твърде ниски температури в спалнята могат да попречат на тази част от съня.
От колко сън се нуждаем
Количеството сън, необходимо за всеки един човек зависи от различни фактори, включително възрастта. Малките деца обикновено се нуждаят от около 16 часа сън на ден, докато тийнейджърите – от около 9. За повечето възрастни оптималното количество сън е около 8 часа. Жените, в първите 3 месеца от бременността, често се нуждаят от повече сън. Необходимото количество сън нараства, ако не сме си доспивали в предходните дни.
Сънят е една от най-важните инвестиции, които можем да направим за нашето здраве. Направете го приоритет. Ще се събуждате в настроение, чувствайки се и изглеждайки чудесно.