СПОРТА И ДВИЖЕНИЕТО KATO НАЧИН НА ЖИВОТ

Двигателния ни режим следва да бъде базиран на същите принципи като диетата: да правим това, за което тялото е създадено от еволюцията. В този смисъл следва да гледаме на движението като на част от нашия живот, а не просто да прекарваме във фитнеса по един час, три пъти седмично. Това движение трябва да бъде съпроводено от здравословна диета, за да бъдат способни телата ни да се справят с предизвикателствата, пред които са изправени.

Ако следвате палео диета, вече сте усетили ползите от приемането на естествена храна. Тренировките, включващи естествени движения имат сходни предимства. Освен че ни подготвят за физическите предизвикателства на непредвидимия свят, редовните тренировки подобряват имунната ни система, намаляват риска от диабет, остеопороза и сърдечни болести, увеличават продължителността на живота.

Редовните занимания със спорт също така намаляват стреса и безпокойството, подобряват паметта и съня. Разбира се, да не забравяме факта, че спортът е отличен инструмент за развитието на добре изглеждащо мускулесто тяло, с ниски нива на подкожни мазнини.

Еволюционния подход към фитнеса ни носи всички ползи от физическата активност, като в същото време ни предпазва от възможните негативни ефекти, когато насилваме тялото да се движи по начини, за които то не е създадено.

Каква е била физическата активност на хомо сапиенс през ерата на палеолита?

Със сигурност животът му е бил изпълнен с онези „бягай или се бий“ моменти. Когато времето сякаш спира и трябва да реагираш. В противен случай рискуваш да умреш. Неговата физическа форма често е определяла дали ще избегне опасността невредим или ще загуби живота си. Ние също срещаме тези предизвикателства, макар и далеч, далеч по-рядко (все пак зависи и от начина на живот). Първичните ни инстинкти за оцеляване, обаче са абсолютно същите.

Хомо сапиенс е бил силен

Древните ловци-събирачи са водели живот, изпълнен с движение. Те са вдигали тежки дънери, влачели са убитите животни до лагера, носели са бебета, строяли са жилища, мъкнели са тежки камъни, за да издигат светилища (спомнете си за Стоунхендж), разчиствали са горски пътеки…

Вдигайте тежести или правете упражнения с тежестта на тялото, фокусирайки се върху базовите движения: клек, тяга, напади, преси, набирания. Използвайте комплексните упражнения (ангажиращи едновременно няколко стави и мускулни групи), а не изолиращи (едноставни – когато работи една мускулна група), защото така работят телата ни в реалния свят (извън фитнес залата). Използвайте добра техника при упражненията. Хомо сапиенс е имал перфектна техника, защото просто това е начина да генерирате възможно най-много сила по най-ефективен начин (и намалява риска от контузии).

Хомо сапиенс е бил бърз

При необходимост, хомо сапиенс е трябвало да може да бяга наистина бързо на кратки (или не толкова кратки) дистанции. Може да е преследвал дивеч, да е бягал от ураган или да е избягвал атаката на свиреп хищник.

Спринтирайте. Обикновени спринтове, спринтове на баир, на плажа, дори с колелото.

Хомо сапиенс е притежавал изключителна експлозивна сила

Дали е хвърлял копие, за да повали глиган, доказвал се е в юмручна схватка пред своите другари или е изскачал от засада, за да убива нашественици от друго племе, експлозивната сила е била важна за оцеляването на нашите предшественици. Способността да се генерира голяма сила за кратко време е ключов елемент в онези „бягай или се бий“ моменти.

Направете своите тренировки интензивни. Правете ексползивни упражнения с щанга. Също упражнения с медицинска топка. Скокове. Плиометрични лицеви опори. Силови възлизания. Почти всяко упражнение може да бъде правено по експлозивен начин, чрез придвижването на тежестта колкото се може по-бързо. Трябва да се подбере тежест, която не е твърде лека, но не и толкова тежка, че да не може да се изпълнява движението бързо.

Хомо сапиенс е бил в движение постоянно

Когато не е вдигал, влачел, носил или строял той е ходил. Търсейки следи на дивеч и врагове, събирайки плодове и семена, изследвайки територията. Всичко това е изисквало доста ходене.

Това е лесно, но е и нещо, което забравяме. Погълнати сме от аеробни тренировки, тренировки с тежести, спринтове и забравяме да релаксираме. Вземете с Вас приятели или любимия човек и просто отидете на разходка в красива местност. Ще свалите напрежението от работната седмица по начин, по който алкохола и лекарствата не могат.

Общо взето древния човек е бил подготвен за всяка ситуация. Да се изкачи по 8 метрова скала? – без проблем. Да преплува половин километър? – ако е живеел по крайбрежието със сигурност е можел да го направи. Да пробяга полу маратон? – ако ситуацията го изисква.

Всеки може да има полза от тези концепции, дори в нашия модерен свят. Ние вече не ловуваме глигани, не се катерим по дърветата, за да търсим яйца и не строим каменни храмове. Нуждата ни от движене обаче не се е променила.

Тренировъчните програми трябва да бъдат гъвкави и адаптирани към индивидуалните нужди на всеки човек – също като храненето. Те имат една единствена цел: да работят за нас, а не срещу нас. Фокусирайте се върху естествените движения и постоянната (ежедневна) физическа активност.

Експериментирайте и наблюдавайте резултатите. Намерете Вашия подход, който кореспондира възможно най-добре с начина Ви на живот и целите Ви.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *