ПАЛЕО ДИЕТА: КАК СА СЕ ХРАНИЛИ НАШИТЕ ПРЕДШЕСТВЕНИЦИ ОТ ЕРАТА НА ПАЛЕОЛИТА

Палео диетата е опит да се храним така, както е еволюирало нашето тяло през цялата човешка история. С други думи: Ако пещерния човек от палеолита не е ял нещо, не го яж и ти …

Това означава всичко, което можем да уловим или намерим – месо, риба, яйца, листни зеленчуци, плодове, ядки, семена. Пастата, пиците и десертите не са включени. Съжалявам.

Виждате ли, пещерния човек не е броил калориите

Аз също не следя стриктно калориите които приемам. Не само мразя да броя калории, но също знам, че калориите са само половината битка, тъй като те не са еднакви – 400 калории от понички не се отразяват на тялото по същия начин както 400 калории от качественo месо и зеленчуци.

За щастие е възможно, ако разширим хоризонтите си и изключим от менюто си определени видове храни, ДА СПРЕМ ДА БРОИМ КАЛОРИИ ЗАВИНАГИ. Ще предложа начин на хранене, който не изисква смятане на калории и позволява да ядете докато се почувствате заситени. И това ще Ви помогне да свалите мазнини, да изградите мускули и да постигнете най-добрата форма в живота си.

Наистина ли палео диетата работи?

Преди десет хиляди години, преди да съществуват адидас, фитнес индустрията и съвременното „здравословно хранене“ нашите древни предшествници са живели като ловци-събирачи. Въпреки, че това е било наистина отдавна, нашите гени не са се променили.

Средния хомо сапинс тогава: висок, мускулест, силен, издържлив, с ниско ниво на мазнини.

Средния хомо сапиенс сега: затлъстял, извън форма, стресиран, нещастен, страдащ от съвременни заболявания, които не са съществували в палеолита.

Какво по дяволите се е случило?

Съвременните храни. По специално зърнените. Преди 10 000 – 12 000 години хората започнали да живеят уседнало. Започнали да формират селища и общества. Превърнали се от ловци-събирачи във фермери. Развили земеделието. Започнали да отглеждат различни зърнени култури.

Проблемът е, че нашите тела не са адаптирани към хранене със зърнените храни, които сега отглеждаме. Представете си 100 метрова писта за бягане. Първите 99.5 метра са времето, което хомо сапиенс са еволюирали да бъдат ловци-събирачи. Те са станали наистина добри в лова и в събирането на плодове и семена. Този оставащ ½ метър е периода след агрокултурната революция, когато нашата диета се е променила драстично (но не и нашата генетика).

Вместо да се храним с месо, зеленчуци и сезонни плодове, ние сме се превърнали в същества „зависими“ от зърнени – хляб, паста, ориз, царевица и т.н. „Здравните експерти“ продължават да съветват да включваме, в хранителния си режим, зърнени храни всеки ден и хората продължаваме да ставаме все по дебели.

Проблемът със зърнените храни

Зърнените храни се състоят основно от въглехидрати. Тези въглехидрати се преработват в телата ни до глюкоза (вид захар), която се използва за енергия. Излишната глюкоза, която не е използвана за енергия се складира като мазнина.

Нашите тела са създадени да функционират при малък прием на въглехидрати. При липса на въглехидрати (което се е случвало често в еволюцията), нашите тела използват за енергия складираните мазнини. Човешкото тяло е доста ефективно. Следователно по-малко въглехидрати означава по-малко глюкоза в организма, което пък означава горене на мазнини, като източник на енергия.

Повечето зърнени храни съдържат глутен и лектини. Какво представляват те и защо трябва да ги избягваме:

– Глутенът е протеин, съдържащ се в повечето зърнени храни като пшеница, ръж, ечемик и др. Голям брой изследвания показват, че значителна част от хората са нетолерантни към глутена (в последните години виждаме надписи „gluten free” да се появяват навсякъде). С времето, в резултат на консумацията на глутен, тези хора развиват хронични възпаления, стомашни проблеми, алергии, болки в ставите, репродуктивни проблеми и много други. Много учени и лекари считат, че консумацията на глутен е една от основните причини за автоинунните заболявания.

Лектините са природни токсини, съдържащи се в зърнените храни (също и в бобовите), причиняващи увреждания на стомашно чревния тракт.

Зърнените храни са в най-добрия случай нездравословни и опасни – в най-лошия.

Захар

Палео диетата изключва, почти напълно, захарта. Тя е позволена само в ограничени количества, когато се набавя от консумацията на плодове. Захарта предизвиква пикове и спадове в енергията. Превръща се в мазнини ако тази енергия не се използва незабавно.

Млечни храни

Сред последователите на палео диетата съществуват различни мнения относно млечните храни. Повечето стоят настрана от тях. Голяма част от населението е с лактозна нетолерантност. Тези които не са, също често изпитват някакъв вид дискомфорт ако приемат често млечни храни.

От еволюционна гледна точка никой друг бозайник, освен човека, не пие мляко след определена възраст (детството). Древните ловци-събирачи не са мъкнели крави със себе си, когато са пътували. Консумирали са мляко само като бебета. Както при зърнените храни, нашите тела не са създадени да консумират големи количества мляко.

Лично аз рядко си позволявам да консумирам млечни продукти (въпреки, че ги обичам).

Без зърнени и млечни храни. Без сладко. Без преработени храни. Какво можем да ядем?

– Месо: всякакво – телешко, свинско, каквото предочитате;

– Птици: пилешко, патешко, пуешко … Всичко, което има крила и (се опитва да) лети;

– Риба: за предпочитане да не е отглеждана в изкуствени водоеми

– Яйца: за предпочитане екологични;

Зеленчуци: колкото повече, толкова по-добре;

– Плодове: съдържат плодова захар и могат да бъдат доста калорични. Ограничете ги ако се опитвате да сваляте килограми;

– Ядки: доста са калорични. Не прекалявайте;

– Зехтин, кокосово масло.

Пържола или пиле със салата, варени яйца или омлет, шепа ядки, плодове. Комбинирайте неща от горния списък и хапвайте, докато се почувствате сити (с посочените ограничения).

Ще се чувствате и ще изглеждате добре.

Ще бъдете здрави.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *