Кратък отговор: вероятно по-дълго, отколкото Ви се иска
Подробен отговор: Имам склонност да пиша доста за различните трудности и проблеми свързани с хранителните режими и диетите, но движението и тренировките и са ключов фактор за здравето, поради което бих искал да ги дискутирам в малко повече детайли. Тренировките са важен елемент не само при изгарянето на мазнини и изграждането на мускули, но и при менажиране на стреса, енергията, съня, остаряването, превенцията от заболявания, плътността на костите и много други… Оставянето на тренировките извън здравословния план е далеч по вредно за здравето, отколкото допускането на хранителни грешки, от време на време.
Храненето не е навик, а необходимост. В крайна сметка никой не забравя да се храни за прекалено дълго. Освен това е донякъде забавно да подбираме (и особено да консумираме) различните храни. Движението също е необходимост, но сякаш не е толкова съществена част от нашето ежедневие. Изглежда по-скоро като задължение. Никой не обича задълженията и утвърждаването на задължението като навик е трудно.
Ако тренировките бяха лесни и/ или носеха незабавни резултати, всеки щеше да ги прави. Тренировките със сигурност си струват усилията – не въпреки предизвикателствата, а точно защото са предизвикателство. Дългосрочните здравословни ползи от упражненията, извън отделянето на ендорфини – водещо до подобряване на настроението веднага след тренировка, не винаги са видими първоначално и със сигурност не са незабавни.
Когато не гледаме на тренировките като на неприятно задължение, често ги виждаме като сигурен начин да се сдобием с по-изчистено или по-секси тяло. Рекламите често ни показват фитнес модели с перфектни тела по една причина – всички ние искаме да изглеждаме като тях. Реалността обаче е, че дори хората в перфектна форма не винаги изглеждат по този начин. Можем само да получим максимума от генетиката, с която разполагаме. Вярвам, че трябва да гледаме на тренировките като на базова и жизнена необходимост. Те са нещо много повече от инструмент за изграждане на красиво тяло.
Е, колко дълго трябва да тренираме, преди да видим резултати?
Ние наистина не можем да се борим с генетиката си. Наблюдавал съм момиче, с което съм тренирал, която отслабна значително и се стегна буквално за две седмици тренировки. Друго момче, с което тренирам, тренира през ден в продължение на две години. Въпреки, че е вече в добра форма, изглежда доста далеч от моделите по рекламите, независимо колко сериозно тренира.
Все пак има известна справедливост. Колкото повече време тренираме, толкова по-голям прогрес ще направим в нашата форма. Но резултатите ще бъдат различни за различните хора. Факторите са много: формата на мускулите и скелета ни, склонността ни да качваме мазнини и мускули, метаболизма ни и много други. Ние ще получим изключително много здравословни ползи от тренировките, но нека бъдем честни: колко от нас се мотивират от този факт? Повечето хора се предават след няколко седмици, дори след няколко дни, защото не виждат желаните резултати. Случаите като горепосоченото момиче са редки. Повечето от нас трябва да тренират поне няколко месеца, преди да видят желаните резултати.
Ако Вие задавате въпроса „колко дълго трябва да тренирам, преди да видя резултати“, отговора почти винаги е: по дълго отколкото Ви се иска.
Ето как стоят нещата: Промяната ще се случи. Всички ние искаме да изглеждаме добре и много от нас имат нужда да свалят мазнини. Това са цели, достойни за уважение. И въпреки, че тренировките могат да ни помогнат с тези цели не трябва да забравяме, че тренировките са абсолютна необходимост за нашето здраве и тази причина е достатъчна, за да тренираме редовно.